Sérvek, sérves kutya

A sérv valamely szervnek (vagy egy részének) kitüremkedése a testüreg falán keresztül. Kutyáknál a leggyakoribb sérv a köldök-, lágyék- és gátsérv.

Köldöksérv kölyköknél fordul elő annak következtében, ha a köldökgyűrű tökéletlenül zárul. Ha enyhén megnyomjuk, a duzzanat eltűnik. Az ilyen "csökkenthető" kicsiny duzzanat kölyöknél nem okoz különösebb problémát. Nagyobb köldöksérv viszont sebészeti beavatkozást tesz szükségessé.

A lágyéksérv is előfordulhat kiskutyánál, de inkább a felnőtt állatok betegsége. Általában vagy a jobb, vagy a bal oldalon keletkezik, de előfordulhat egyszerre mindkét oldalon is. Kanoknál a lágyéksérv a heretájékon elhelyezkedő duzzanattá fejlődhet, ilyenkor heresérvről beszélnek.

A gátsérv leginkább idősebb korban jelentkezhet. A gáttájékon (a végbélnyílás és az ivarszervek közti területen) lévő izmok szakadása során kialakult sérvet nevezik gátsérvnek. A szakadt izmokon keresztül a medenceüregből különböző szervek (elsősorban belek) juthatnak közvetlenül a bőr alá. Ezen a területen ilyenkor kisebb-nagyobb dudor formájában látható a sérv. A gátsérves kutya táplálkozására oda kell figyelni: csak könnyen emészthető ételeket kaphat, mert a kitüremkedő belekben könnyen megreked a bélsár, állandó erőlködéseket okozva, ami visszahatva súlyosbítja a sérv állapotát. Csontot tilos adni! Műtéti megoldás szükséges, de sajnos a gátsérv gyakran a műtét után is kiújulhat.

Tovább a kategóriában: « Röntgen Kóros kutya soványság »