Öreg kutya a családban

Öregedés (problémái, jelei) Az utóbbi néhány évtizedben a kutyák várható élettartama a védőoltások, a megfelelő táplálás (tápok) és gondozás eredményeként megnövekedett. Mindazonáltal - sajnos - a négylábú kedvencek lényegesen rövidebb életűek, mint gazdáik, s előbb-utóbb felfedezhetőek rajtuk az öregedés jelei. Melyek ezek?

A dinamizmus, a mozgékonyság csökkenése, illetve hiánya (46 százalék), aluszékonyság (45 százalék), szőrváltozás (43 százalék), járási nehézségek (43 százalék), bűzös lehelet, erőteljes szájszag (42 százalék). Ezen jelenségek láttán a gazdának bizony fel kell készülnie arra, hogy egy napon elveszíti idős társát. Némi szerencsével és kellő gondoskodással ez a nap azonban még - akár évekig is elodázható...

Az öreg kutyának könnyű, diétás táplálékra van szüksége - csont, zsíros, nehéz, fűszeres ételek egyáltalán ne szerepeljenek az étlapján. Lehetőleg kerüljünk mindenfajta változást az idős kutya környezetében, napirendjében. A rendszeres séták nagyon fontosak, de ritmusukat, időtartamukat maga az állat határozza meg. Legyünk türelmesek az idős ebbel, az öregedés tudniillik bizonyos magatartásbeli zavarokkal (lassú reagálással, csökkent hallással, bizonytalansággal, mogorvasággal stb.) járhat.

Végül, ami nagyon fontos: az idős ebnek rendszeres - legalább félévenkénti - állatorvosi kivizsgálásra, ellenőrzésre van szüksége!